Jakie zastosowania mają gabiony?

 

Gabiony są różnego rodzaju elementami, które są wytworzone z siatki zgrzewnej. Najczęściej mają one wygląd prostopadłościennego kosza, który składa się z licznych kamieni, żwiru lub innego rodzaju materiału. Tego rodzaju elementy budowlane mają bardzo szerokie zastosowanie i mogą być wykorzystywane przede wszystkim do wzmacniania różnego rodzaju miejsc, wśród których można wyróżnić nasypy, skarpy oraz brzegi rzek. Jednak w ostatnich latach są one również bardzo chętnie wykorzystywane do tworzenia różnego rodzaju elementów małej architektury ogrodowej.

Tradycyjne zastosowanie gabionów
Gabiony to produkty, które są wytwarzane z siatki stalowej o bardzo wysokich parametrach jakościowych. Dzięki temu są one bardzo wytrzymałe i solidne, a także odporne na działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych oraz uszkodzeń mechanicznych. Siatka stalowa najczęściej formowana jest w różne kształty, które są najczęściej prostokątne. Dalszym etapem tworzenia gabionów jest wypełnienie siatki odpowiednim rodzajem materiału. Produkty takie jak gabiony bez wątpienia mają szereg zalet. Przede wszystkim są one stosunkowo łatwe w montażu, przepuszczalne, a także bardzo elastyczne. Są trwałe i dzięki temu odporne na działanie takich czynników jak promieniowanie słoneczne, korozja czy ogień. Oprócz tego stanowią one doskonałą izolację akustyczną, dlatego są bardzo często wykorzystywane w takich elementach infrastruktury jak panele dźwiękochłonne. Dodatkowo wspomagają one rozwój roślinności na danym terenie.

Gabiony jako element architektury ogrodowej
Gabiony z powodzeniem mogą być także wykorzystywane jako element architektury ogrodowej. Sprawia to, że elementy te są często wykorzystywane podczas budowania wszelkiego rodzaju ogrodzeń. Ogrodzenia tego typu najczęściej są wypełniane różnorodnymi kamieniami, które mogą mieć atrakcyjny wygląd. Aby jeszcze lepiej się one prezentowały można je również dodatkowo podkreślić oświetleniem, na przykład listwami LED. Z całą pewnością jest to bardzo innowacyjne rozwiązanie, które jest także dość ekologiczne. W korzystny sposób wpływa na ekosystem całego posiadanego ogrodu. Ich wypełnieniem są w pełni naturalne produkty, takie jak kamienie. Dzięki temu fantastycznie wpisują się w istniejący kształt otoczenia. Wypełnienie gabionów może być również wykonane z takich materiałów jak drewniane klocki, kora lub nawet drewniane pniaki. Ogrodzenie z gabionów jest przede wszystkim bardzo szczelne, a także stanowi fantastyczny rodzaj izolacji przed hałasem.