Jak dobrze kupić używane centrum obróbcze?

 

Podczas zakupu różnego rodzaju sprzętu do siedziby firmy zdecydowana większość właścicieli sięga po katalogi i cenniki zupełnie nowych urządzeń i maszyn. Jednak czy zakup nowego urządzenia jest zawsze najlepszym rozwiązaniem?

Nowe czy używane centrum obróbcze?

Nowe centrum obróbcze może kosztować nawet kilka milionów złotych, co jest ogromnym kosztem i nie każdy przedsiębiorca na starcie może sobie pozwolić na wydatek takiego rzędu. Co wówczas zrobić w takim przypadku? Warto rozejrzeć się i sprawdzić oferty na rynku, gdzie firmy oferują sprzedaż używanego centrum obróbczego, które kosztuje już wówczas kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych, a więc równica w cenie jest ogromna. Warto dokładnie sprawdzić taką ofertę oraz stopień zużycia maszyny, skoro nie jest ona zupełnie nowa. Dobrze wiedzieć, że centrum obróbcze potrafi doskonale pracować nawet przez wiele lat, ponieważ to wymienne podzespoły urządzenia oraz poszczególne narzędzia ulegają zużyciu, a nie cała maszyna. Takie części są bardzo łatwe w wymianie i urządzenie może działać na nowo, a różnica w cenie może być naprawdę znaczna. Kupując używane sprzęty zawsze musimy mieć na uwadze ich większą awaryjność, jednak nie oznacza to, że nie będą one mogły jeszcze doskonale działać przez kolejne lata.

Czy zakup używanego centrum obróbczego jest ryzykowny?

Zakup jakiejkolwiek używanej maszyny może być uważany przez klienta za ryzykowny, jednak w rzeczywistości sprawy różnie się mają. Możemy poszukać ofertę sprzedaży sprzętu powystawowego, który de facto wcale się za bardzo nie napracował, ponieważ jego głównym zadaniem było jeżdżenie z jednego magazynu do drugiego w celach demonstracyjnych lub szkoleniowych. Obecnie na rynku istnieje wiele różnych firm, które oferują wysokiej klasy sprzęty z tzw. ekspozycji, a więc są to maszyny, które nie można uznać za zupełnie nowe, ale jednak nie są one mocno zużyte. Zakup centrum obróbczego z ekspozycji może stanowić doskonałe rozwiązanie w przypadku firmy, dla której zakup takiego urządzenia jest konieczny.

Podsumowując zakup używanego centrum obróbczego to niełatwy temat, jednak jeśli dobrze rozejrzymy się na rynku i poszukamy różnego rodzaju ofert wśród używanego sprzętu, zakup drogiej maszyny z drugiej ręki może okazać się strzałem w dziesiątkę dla początkującej firmy. Nie trzeba brać kredytu na zakup nowego urządzenia czy starać się o jego leasing – warto podjąć ryzyko i zakupić nowoczesne urządzenie z ekspozycji, a z pewnością będzie to idealna inwestycja dla przedsiębiorstwa.