Wina europejskie i amerykańskie

Od jakiegoś czasu wino w Polsce staje się coraz popularniejsze i coraz częściej gości na naszych stołach. Wypiera także mocniejsze trunki, co wydaje się być dobrym trendem, ale wino to nadal alkohol i nie należy z nim przesadzać. Pite z umiarem wzbogaca smak i aromat serów, mięs i deserów. W Polsce bez trudu można kupić dobre europejskie wina, takie jak te z Francji, Włoch, Gruzji czy Portugalii, a także amerykańskie, np. kalifornijskie.

Wina europejskie
Od lat najbardziej cenione wina produkowane są we Francji. Najstarsze winnice pochodzą jeszcze z czasów starożytnych i znajdują się w Dolinie Rodanu, ale najbardziej znanym winiarskim regionem jest Bordeaux. Równie popularne są wina z Awinion, które charakteryzują się bogatym aromatem i bukietem. Poza Francją, dobre wina pochodzą z Portugalii, a najbardziej znane jest Porto. Jego główną cechą jest charakterystyczny smak. Można wyczuć wanilię i aromat dębowy. Porto jest mocnym winem, ponieważ zawiera dodatek spirytusu winnego. Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale blisko połowa europejskich winnic znajduje się w Hiszpanii. Najsłynniejsze hiszpańskie wino to La Rioja pochodzące z północy kraju. W tym miejscu nie wolno zapominać o Sangrii, która nie jest wiem sama w sobie, ale powstaje na jego bazie. Sangria najlepiej smakuje w upalne dni w połączeniu z lodami.

Wina amerykańskie
USA są jednym z największych producentów wina na świecie. Mimo, że produkuje się je we wszystkich stanach, łącznie z Alaską, to największą popularnością cieszą się wina kalifornijskie. Dzięki temu, że Kalifornia leży w 5 strefach klimatycznych, produkowane tam wina są tak różne. W tym regionie jest aż 1600 winnic, ale najlepsze wina pochodzą z Doliny Napy. To właśnie tam produkuje się słynne na cały świat cabernet sauvignon. Dobre wina kalifornijskie cechują się bogatym i głębokim smakiem, ale także dużą zawartością alkoholu. Dzieje się tak dlatego, że owoce są zbierane dopiero kiedy osiągną 17 proc. potencjalnego alkoholu.

Jeśli ktoś się zastanawia, które wina są lepsze, europejskie czy amerykańskie, chyba nie uzyska jednoznacznej odpowiedzi. Każde wino jest inne, a winorośle dojrzewają w zupełnie innych warunkach co przekłada się na bukiet i aromat. Dobre wina są bogate w różne nuty smakowe, ale trafiają one w różne gusta. Są ludzie, którzy cenią sobie mocne Porto, ale nieszczególnie przepadają za winami z Francji. Tak samo jak wina kalifornijskie mają swoich zwolenników, którzy są w stanie za butelkę zapłacić nawet 10 tys. dolarów, jak miało to miejsce w 2000 roku, kiedy sprzedano magnum Screaming Eagle.