Wentylatory osiowe – właściwości i zastosowanie

wentylator osiowy
Prawidłowa wentylacja to gwarancja idealnych warunków mieszkaniowych. Dzięki niej mamy zapewniony ciągły dopływ świeżego powietrza, a pomieszczenia nie są nieprzyjemnie zawilgocone. Wentylator musi zawsze odpowiadać potrzebom konkretnego budynku, dlatego dostępnych jest ich wiele wariantów, w tym między innymi wentylatory osiowe.

Wentylatory osiowe – właściwości i zasady działania

Wentylator osiowy posiada wirnik, który składa się z odpowiednio wyprofilowanych skrzydeł, a które przypominają swoim wyglądem śmigła samolotu. W czasie pracy powietrze jest tłoczone w kierunku równoległym do osi wirnika. Mogą zarówno zasysać, jak i oddawać powietrze pod kątem 180 stopni – w zależności od tego, jakie są nasze potrzeby odnośnie rozwiązań w konkretnym budynku. Ich cechą szczególną jest wysoki przepływ powietrza, dzięki czemu tłoczą powietrze nawet na odległość 5 metrów. To właśnie dzięki temu świetnie nadają się do wentylacji przez ścianę. Ponadto ich cechą charakterystyczną jest także mały przyrost ciśnienia, duża wydajność, a przy tym cicha praca. Dostępne są w różnych wariantach, dzięki czemu łatwo można dopasować je ściśle do potrzeb konkretnego budynku.

W jakich sytuacjach wykorzystuje się wentylatory osiowe?

Ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Wentylator osiowy zapewnia sprawną wymianę powietrza w małych oraz średnich pomieszczeniach. Ponadto cicha praca i wydajność sprawiają, że wentylatory mogą być bez obaw stosowane w pomieszczeniach mieszkalnych, a także na przykład lokalach gastronomicznych, biurach czy urzędach. Montowane są także w zakładach produkcyjnych, halach i mogą być wykorzystywane doraźnie do schładzania, a także osuszania zawilgoconych pomieszczeń. Wykorzystuje się je także w systemach wentylacji garażowej. Ich zastosowanie jest więc dość uniwersalne, na co wpływ ma również szeroki wybór rodzajów i modeli.

Rodzaje wentylatorów osiowych

Wentylator osiowy dostępny jest przede wszystkim jako urządzenie wyciągowe lub nawiewne. Dzięki temu może oczyszczać pomieszczenie z zanieczyszczonego powietrza, a także doprowadzać do niego świeże. Ponadto tego rodzaju wentylatory produkowane są także w różnych wersjach, jeśli chodzi o sposób ich montażu. Można więc między innymi stosować je w stropie, na ścianach, w otworach okiennych i dostępne są także w wersji przenośnej. Szeroki wybór rodzajów i modeli tych funkcjonalnych i wydajnych urządzeń sprawia, że mają one bardzo szerokie zastosowanie zarówno w pomieszczeniach typowo mieszkalnych, jak i punktach usługowych czy dużych zakładach produkcyjnych.