Ubranka do chrztu – co jest teraz w modzie?

Moda na przestrzeni lat

Moda na ubieranie dzieci do chrztu na przełomie ostatnich lat zmieniła się diametralnie. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu zarówno chłopców jak i dziewczynki ubierało się w długie, ręcznie zdobione suknie. Wykonane były z najtrwalszych materiałów, dzięki czemu były przekazywane nie tylko kuzynostwu ale zdarzało się również, że dzieci prowadzone były do chrztu w tym samym ubranku co niegdyś jeden z rodziców. Był to ogromny zaszczyt dla całej rodziny. Kolejnym elementem powstałej tradycji były satynowe lub tiulowe beciki. Niezwykle śliskie i nieporęczne, utrudniały zapanowanie nad nieprzewidywalnymi ruchami dziecka.
Z całą pewnością dla wielu – moda na owe przebieranie dzieci w kostiumy pełne przepychu przeminęła z czasem.
Coraz częściej, rodzice wybierają już nie tylko ubranka w kolorze nieskazitelnej bieli. Obecnie wybierane są ubranka zdecydowanie skromniejsze, przypominające stroje dorosłych.

Ubranka do chrztu dla dziewczynek

Dużą popularnością cieszą się zwiewne, oddychające sukieneczki. Zdobione są skromnie, zazwyczaj koronką lub lekkim tiulem. Wielu rodziców pragnie aby ich córeczki wyglądały jak księżniczki, dlatego też najczęściej krój sukienek jest typowy dla bajkowych postaci – prosta góra i rozkloszowany dół. Często wybierane są także ażurowe sukienki, robione na szydełku. Na główce zazwyczaj znajduje się opaska przyozdobiona kwiatkiem, bądź czapeczka. Decydując się na ubranie dziecka w stylu retro – na główce świetnie sprawdzi się specjalny czepek czy kapelusz. Kolory na które decydują się świeżo upieczeni rodzice to przede wszystkim biel, ale nie tylko. Często spotkać można się z ubrankami w kolorze ecru, jasnego beżu a także pastelowego różu.

Ubranka do chrztu dla chłopców

Moda chłopięca jest już nieco bardziej rozszerzona. Rodzice chcący zachować dawną tradycję decydują się na zakup długiej, białej sukni rodem z lat 60 – obecnie moda ta znów wraca do łask. Najbardziej klasycznym rozwiązaniem będzie wybór garniturku. Często wybierane są także niestandardowe komplety, typu kamizelka z koszulą czy komplet w stylu marynarza bądź pilota. Zachowując dobry smak, stroje te będą się także świetnie prezentować, pamiętajmy jednak, iż nie jest to bal przebierańców a chłopcy powinni wyglądać dostojnie i z klasą. Na głowie chłopców zazwyczaj znajduje się czapeczka, bądź kaszkiecik. Najchętniej wybierajmy klasyczne kolory, takie jak przede wszystkim biel, ecru, granat czy czerń w przypadku garnituru. Zbyt usilne odbieganie od normy zazwyczaj wygląda po prostu kiczowato i przypomina bal przebierańców – którego w życiu naszego dziecka będzie jeszcze wystarczająco.