Jak wybrać świecę do chrztu

Chrzest święty jest ważnym wydarzeniem dla rodziny. Wiara jest wartością, którą rodzice przekazują dzieciom, a sakrament chrztu jest tego dowodem. To oni, poprzez swoją dojrzałość, wprowadzają potomstwo do wspólnoty Kościoła katolickiego. Oczywiście, żeby mogli przekazać te wartości, sami muszą je wyznawać. W przeciwnym razie chrzest będzie tylko rytuałem, z którego nic nie wyniknie, a przecież istota sakramentu jest zupełnie inna.

Wszystko co musisz wiedzieć o chrzcie
Ochrzcić dziecko można w dowolnym momencie, ponieważ nie ma przepisów, które by wyraźnie stanowiły o czasie czy wieku. Jedynie okres Adwentu i Wielkiego Postu jest czasem, kiedy chrzty się nie odbywają. Trzeba także zdawać sobie sprawę z tego, że w parafiach panuje zwyczaj, że chrzty mają miejsce w jedną z niedziel każdego miesiąca i z tego powodu dobrze jest udać się do kancelarii w celu ustalenia terminu i dopełnienia formalności. Z reguły chrzest zgłasza się najpóźniej na 10 dni przed przyjęciem sakramentu. Rodzice muszą zabrać ze sobą skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, akt ślubu kościelnego i podać nazwiska rodziców chrzestnych. W niektórych parafiach wymagane są dokumenty potwierdzające udział w spowiedzi rodziców i rodziców chrzestnych, a także odbycie nauk.

Co kupują rodzice chrzestni
Przyjęło się, że mama chrzestna kupuje białą szatkę, a tata chrzestny świecę. Dobrze będzie ustalić z nimi te kwestie, ponieważ symbole chrzcielne opatrzone są kolorami, innymi dla chłopców i innymi dla dziewczynek. Oczywiście kolorem dominującym jest biel, ale na przestrzeni lat zaczęto wprowadzać różowe i niebieskie akcenty. I tutaj może pojawić się kłopot jakie świece do chrztu wybrać. Dawniej dla dziewczynek przeznaczony był kolor niebieski, a dla chłopców różowy, jednak współcześnie te barwy zostały odwrócone. Dla niedoświadczonych rodziców i chrzestnych może być to kłopot.

Dzień chrztu
Wybór świecy, kupno ubranka, zaproszenie gości są ważną częścią każdego chrztu, ale należy pamiętać, że w tym dniu najważniejsze jest dziecko. Najczęściej chrzczone są niemowlęta, dlatego koniecznie trzeba zadbać o kilka rzeczy. Kluczowe jest nakarmienie i przewinięcie maleństwa. W kościele dobrze jest mieć ze sobą te rzeczy, które zabiera się na spacer, czyli pieluszkę tetrową, smoczek, chusteczki nawilżane, ubranko na zmianę i ulubioną zabawkę. Jeśli dziecko jest karmione butelką, należy zatroszczyć się o mleko i coś do picia. W razie gdyby zaszła taka potrzeba, można maluszka nakarmić i przebrać w zakrystii.

Chrzest jest uroczystością rodzinną, ale żeby zapewnić dziecku komfort, warto z dystansem podchodzić do okazywania mu czułości przez wszystkie ciocie i wujków. Takie maleństwo najlepiej czuje się w ramionach rodziców, dlatego nie należy pozwalać na nadmierną czułość gości.