Czy warto kupować żaluzje plisowane?

Nie da się ukryć, że obecnie najpopularniejszymi sposobami zasłaniania okien i chronienia się przed silnym słońcem są klasyczne żaluzje oraz rolety. Jak się jednak okazuje, ostatnimi czasy coraz częściej wybieranym rozwiązaniem są żaluzje plisowane. Czym się one charakteryzują, jakie są ich zalety, ale również wady, a co najważniejsze, czy faktycznie warto się nimi poważniej zainteresować i zainwestować właśnie w nie?

Najważniejsze zalety żaluzji plisowanych

Z jakiego powodu warto wybrać taki właśnie rodzaj żaluzji? Jakie są najważniejsze ich zalety? Nie da się ukryć, że najważniejszą zaletą dla użytkownika takich żaluzji jest po prostu niezwykła prostota ich montażu. Nie trzeba tu wiercić w ramię okna żadnych otworów, wymierzać odległości czy też martwic się o ich zniszczenie okna. Montaż takich żaluzji opiera się po prostu na zahaczeniu specjalnych uchwyt na ramie, co jest zupełnie bezinwazyjne i zajmuje dosłownie kilka sekund.
Kolejną ważną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość przesłonięcia tylko jednego fragmentu powierzchni okna. Dzięki temu można np. zasłonić jego dolną połowę, aby zachować odpowiedni stopień prywatności, lecz pozostawić górną, aby światło słoneczne mogło jednak do pomieszczenia dopływać.
Nie da się nie zauważyć także tego, że takie rozwiązanie wykazuje dobre właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu pozwala ochłodzić nieco pomieszczenie, ale także ma właściwości wygłuszające, co sprawdza się w miastach, gdzie zgiełk ulicy potrafi być męczący,
Na koniec trzeba także zwrócić uwagę, że tego typu żaluzje bardzo skutecznie osłaniają całe okno, nie zostawiając żadnych szczelin, co ma miejsce w innych rozwiązaniach.

Czy żaluzje plisowane mają jakieś wady?

Żeby jednak móc ze spokojem podjąć decyzje, czy warto kupić takiego typu żaluzje, trzeba dowiedzieć się jeszcze tego, czy mają one jakieś wady, a także jakiego konkretnie typu. Co trzeba więc wiedzieć o plisowanych żaluzjach od tej strony?
Na początku wspomnieć trzeba o tym, że niestety tego typu żaluzje wykazują się dość dużą podatnością na odkształcanie się. Z racji tego, że wykonane są z dość delikatnego materiału o harmonijkowej strukturze, długotrwałe pozostawienie ich w rozwiniętej pozycji sprzyja rozciąganiu ich. Co więcej, są to również żaluzje dość mocno podatne na wilgoć, więc nie poleca się stosowania ich w pomieszczeniach cechujących się dużą wilgotnością powietrza lub też w nieszczelnych oknach.
Pomimo jednak tych wad, mimo wszystko są to żaluzję, które zdecydowanie można polecić do stosowania nie tylko w domu, lecz nawet w biurze.