Odzież do chrztu – wygoda jest najważniejsza

Ceremonia chrztu świętego to bardzo uroczysta i doniosła chwila. Nic więc dziwnego, że rodzice chcą, aby ich dziecko wyglądało wówczas przepięknie. Jednak muszą pamiętać, że ważniejsze od walorów estetycznych są całkiem inne elementy. Odzież do chrztu ma być przede wszystkim wygodna, a sam materiał, z jakiego ją uszyto, bezpieczny i jednocześnie miękki.

Moda chrzcielna dawniej

Wiele lat temu dominowały symboliczne, długie szaty. Przekazywano je z pokolenia na pokolenie i zakładano chłopcom oraz dziewczynkom. Nikt nie tracił więc pieniędzy na zakup nowych ubranek. Nie mogło zabraknąć również becików – grubo zdobionych wieloma warstwami falbanek, wykonanych z syntetycznych tkanin. Oszczędność to zaleta, ale przyznajcie sami, że dla małych dzieci było to mało komfortowe.

Z czasem pojawiały się stroje zbliżone do odświętnej odzieży dla osób dorosłych. Może i prezentowały się stylowo, ale co z tego, skoro nie pozwalały na pełne oddychanie (np. minigarnitury łączono z ciasno zapiętymi pod szyją koszulami i muchami). Dobrze, że obecnie zrezygnowano także z takiej mody.

Odzież do chrztu – dzisiejsze trendy

Niemowlę to nie lalka, którą można dowolnie przebrać. Musi ono czuć się idealnie, nie mieć powodów do płaczu. Na szczęście dzisiejsza bardzo rozwijająca się branża modowa dla dzieci oferuje tak różne zestawy strojów, że rodzice bez problemu wybiorą najbardziej dopasowane elementy. W niektórych sklepach internetowych możliwa jest również usługa w formie uszycia ubranka na wymiar, aby być pewnym, że nie będzie ono za ciasne i zbyt długie.

Subtelna i niezwykle delikatna elegancja ma znaczenie. Ale, jak już było wspomniane na wstępie artykułu, najważniejsza jest wygoda. Tylko wtedy w tym ważnym dniu, jakim jest Chrzest Święty, niemowlę będzie szczęśliwe i uśmiechnięte. Rodzice nie muszą się martwić. Mają do wyboru stroje tylko z naturalnych, delikatnych i bezpiecznych dla skóry przewiewnych tkanin (np. lnu, bawełny czy cienkiej wełny). Dotyczy to również samych podszewek.

Czy nadal obowiązuje śnieżnobiała barwa?

Na koniec wyjaśnić należy jeszcze, co z białym kolorem. Pamiętamy przecież, że kiedyś odzież do chrztu była tylko biała. I taka pozostawała przez następne lata. Nic w tym dziwnego. Biel to symbol nowego życia, a także ogromnej radości oraz czystości.

Mimo to obecnie producenci strojów odchodzą od tej popularnej barwy. Śmiało stawiają na inną kolorystykę, chociażby na stonowany róż, przyciągający oczy błękit, écru, a nawet odcienie szarości (które wcale nie muszą kojarzyć się z czymś bardzo smutnym i ponurym).